Profesyonel Makyaj Hileleri

Profesyonel Makyaj Hileleri
Makyaj nedir ?

Makyaj: dikkati nereye odaklayıp, nereden uzaklaştıracağınızı, görebilme ve uygulayabilme sanatıdır. Bu tanımlama; sadece yüzünüz için değil, giyiminizden, ev dekorasyonunuza, bir çok alanda geçerlidir.

Dikkati çekmek kelimesinin altını özellikle çiziyorum; çünkü aslında görmek dediğimiz şey, algılamak ve tanımlamaktır.

Saç :
saçınız yüz cildinizin en önemli aksesuarıdır. Ve uyumu ten renginizle olmalıdır.
Genç yaşlarda , çok rahat açık tende koyu renk saç kullanabilirsiniz.
Ama yaş ilerleyip yaş çizgileri ortaya çıkmaya başladıkça, ten renginizle uyumlu saçlar, dikkati yaş çizgilerinizden, yüzünüzdeki yorgunluktan uzaklaştırarak, daha genç algılanmanızı sağlar.

Kaşlar:
kaşlar yüzünüzün ve gözünüzün en önemli aksesuarıdır ve kaş kıllarınızın rengi, göz renginizle uyumlu olmalıdır.
Saç renginiz açık olduğu için, kaş renginizi de açıyorsanız; yanlış yapıyorsunuz demektir.

Nasıl saçınız sarı diye, sarı rimel sürmüyorsanız, kaş renginizi de aynı nedenle, saçınız sarı diye açmamalısınız.
Unutmayın; kaşlarınız; yüzünüzün ve gözünüzün aksesuarıdır. Saç renginizle uyumlu olması gereken ten renginizdir.
Ve bütün güzel türküler, kaş ve göz üzerine yakılmıştır.

Kaş şekillendirmede makyaj hileleri;

Gözleriniz burnunuza yakın ise; kaş başlangıç aralığınız, açık olmalı ki; dikkati gözlerinizin yakınlığından uzaklaştırabilesiniz.

Gözleriniz burnunuza uzaksa, kaş başlangıç aralığınız, birbirine yakın olmalıki, gözleriniz de yakınmış gibi algılansın

Kaşınız bittiği yer, başlangıcından aşağıda ise, yüzünüzü hüzünlü ve ağlamaklı gösteririr. Ve gözünüzün ışıktan alacağı , parlaklığı ve rengi kapatır.
Böyle bir kaşınız var ise ,elinize bir kalem alıp, kaşınızın başlangıç noktasından sonuna, gözünüze paralel olarak tutun, kaş ucunuzda kalemin dışında kalan tüyleri alın.
Kaşınızın uzun görünmesi ile ilgili bir takıntınızda olsa bunu yapın. Zira kısa kaşlı ve gözü aydınlık görünmeniz, uzun kaşlı ama ağlamaklı görünmenizden daha iyidir.
Üstelik 2008 yılında kısa kaşlar da moda oldu .

Göz bebekleriniz; burnunuza yakın yada şehla bakıyorsanız: kaşınızı göz bitiminde kavislendirmesini uzmanınıza söyleyin. Göz bitimindeki kavis, dikkati göz bebeklerinizden uzaklaştıracaktır.Bu mümkün olmuyorsa , kendiniz aynada kaş uçlarınızı hafif koyultup, dikkatin gözbebeklerinizden uzaklaşıp uzaklaşmadığını kontrol edin.

Alnınız, yüzünüzün geneline oranla, uzun ise; köşeli, kalkık ve kavisli kaşlardan kaçının, olabildiğince düze yakın, dikkati alnınızdan uzaklaştırıp, yüzünüzün alt kısmında toplayacak, kaş şekil ve renklerini kullanın.Alnınız dar ve yüzünüz küçükse; kalın kaşlardan uzak durun.

Göz makyaj hileleri :
Kaşınızla ve gözünüz arasındaki mesafe, birbirine yakınsa ; far olarak aydınlık/ açık/ mat renkleri tercih edin ve dikkati bu yakınlığa çekecek her koyu ve canlı renkten uzak durun. Buna siyah göz kalemide dahil.
İllede göz kalemi kullanmak istiyorsanız, gözünüzün altına kullanın.
Dikkati göz altında topladığınızda, mesafede daha uzak algılanır.
Açık tenliyseniz kahve tonları koyu tenliyseniz siyahıda kullanabilirsiniz.gece ise ; mordan yeşile, dikkati bu yakınlıkdan uzaklaştıracak, her renk göz kalemini kullanabilirsiniz.
Kaşınız ile gözünüz arasındaki mesafe uzak ve geniş ise; bir çok makyajı ve rengi, kullanabilirsiniz. uyumlu boyanması koşuluyla güzel görünecektir.
Bunda en büyük etken, ebru gündeş makyajının popüler olması nedeni ile, güzel olarak algılanmasıdır.
Ama yinede, bence; yüzün genelinde bu makyajın nasıl durduğu, moda olmasından daha önemlidir.
Gözleriniz; düşük ise en sondaki kirpiklerinizi , rimellemeyin. Eğer rimellerseniz, bu düşüklüğü daha çok vurgulamış olursunuz.
Göz ortasından başlayıp sonunda biten, biraz yukarıdan çekilen bir göz kalemiyle, dikkati bu düşüklükten uzaklaştırabilirsiniz
.kaş ve göz arasındaki mesafe dar bile olsa, bunu yapabilirsiniz, gözünüzün düşük görünmesinden , kaşınıza yakın görünmesi daha iyidir.
Gözleriniz renkli ise ve bunu vurgulamak istiyorsanız. Zıt renkleri tercih edin , göz renginizi daha da belirginleştirecektir. Mavi göze mavi, yeşil göze yeşil far, yanılsamasından kurtulun.
Böyle yaptığınızda sadece göz bölgeniz renkli algılanır, ama gözünüzün renginin ne kadar güzel olduğu gerçeğini , geri itmiş olursunuz.

Dudak makyaj hileleri :
Dudaklarınız küçük ise ; açık renk rujları tercih edin.
eğer rujunuz çok çabuk dağılıyor ve bu küçüklük dende rahatsız oluyorsanız, dudak iç renginize en yakın renkte, yumuşak bir dudak kalemi ile dışından hat alıp, içinide aynı kalemle boyayabilirsiniz.
Yalnız bu boyama esnasında çok dikkat edin, zira dudak; yüzümüzdeki en asimetrik şekildir.
Büyütme esnasında koyu renk kalem kullanırsanız, ve bu asimetriyi düzeltememişseniz, dikkati kötü görünen bir dudak formuna çekmiş olursunuz.
Dudaklarınız yüzünüzün geneline oranla; büyük ve dolgun ise ; küçültmek için koyu ama mat renkler kullanabilirsiniz.
Her ne kadar angelina jolie, nin dolgun dudakları çok popüler olsada, bu kadar dolgun bir dudağı belirginleştirebileceğiniz, 3 tip yüz vardır.
Ya burun altından çene bitimine kadar olan mesafe geniştir ve dikkatin bu genişlikten uzaklaştırılıp dudakta toplanması gerekir.
Ya uzun bir alınınız vardır yada kaşlar ve gözler hem birbirine, hem burnunuza yakındır.
Güzel dudaklı Ünlü yıldızlar; julia roberts ve Richard gere bu yüz tipine en yakın örnelerdir.
Bu 3 durumdada dikkati dudağınızda toplayabilir yada olduğundan büyük gösterecek makyaj hilelerine baş vurabilirsiniz.
Yinede bu hileye baş vururken, dikkati aynı zamanda dişlerinize de çekeceğinizi unutmayın.
Bozuk bir diş yapınız var ise, bu makyaj hilesi size uygun değildir.

Allık:
dolgun elmacık kemiklerinizden şikayetciyseniz, koyu tonlarda allık sürerek, elmacık kemiklerinizi geri itebilirsiniz.
yüzünüz zayıf ve kemikli ise ve elmacık kemiklerinizi çıkık görmek istiyorsanız. Avurtalarınıza koyu renk allık sürüp , elmacık kemiklerinize doğru bu rengi açarsanız , koyu renk geri iteceği, açık renkte öne çıkaracağı için, olduğunuzdan daha dolgun yanaklı algılanırsınız.
Fondoten:
Fondoten sürmeden önce, mutlaka cildiniz temizlenmiş ve nemi dengelenmiş olmalıdır.
Aksi takdirde, o an için fondoteninizi sürmeyi başarabilmiş olsanız bile, takibindeki bir-kaç saat içinde, fondeteniniz; cildiniz kuru ise pul pul olup kabaracak, yağlı ise yol-yol izler belirecektir.
Fondoteninizi; terlemeden etkilenmeden uzun süre kullanmak istiyorsanız. Bazı firmaların ürettiği under base, leri fondotenin altında kullanabilirsiniz.
Düşük gıdıdan rahatsızsanız; bu bölgeye süreceğiniz fondoteninizi, 1-2 ton koyu kullanmanız, gıdınızı geri plana itecektir.
Aynı kural sivri çenenizi gizlemek yada geniş alnınızın daraltmak içinde geçerlidir. saç diplerine en yakın kısımda kullanacağınız, 1-2 cm.lik koyu renk fondoten alnınızı daha dar gösterecektir.
Göz altlarına sürdüğümüz, açık renk kapatıcılar da, çukurda olan göz altlarımızı öne çıkarmak içindir. Gündüz makyajında kullanmamanızı, illede kullanmak istiyorsanız, renk geçişlerini çok yumuşak yapmanızı öneririm.
Fondoten ile ilgili önerdiğim , koyu ve açık renkleri aynı anda kullanacağınız makyaj hileleri, çoğunlukla , yüzü 3 boyutlu algılayamadığımız, fotoğraf ve tv. Makyaj hileleridir.
Günlük yaşamda ise; ışığın az olduğu, gece makyajlarında uygulanmasını tavsiye ederim.

Renkler, ışık, gölge :
Çok derin ve uzun olan bu konuyu,sizler için kısaca şöyle özetleyebilirim;
Işığın olduğu yerde gölge mutlaka vardır.
Yada ışık gölgesiz, gölge ışıksız düşünülemez.
Makyaj da açık renkleri ışık, koyu renkleri gölge olarak düşünebiliriz.
Ortaya çıkmasını, aydınlık olmasını, istediğimiz bölgelerde açık renkleri,
gölgede kalmasını istediğimiz yerlerde koyu renkleri kullanabiliriz.
Açık ve koyudan kastım;Siyah ve beyaz değildir. Siyah ve beyaz vurgulamak için kullanılır.
Renkten kastım sarı, kırmızı, mavi ve bunların ara renklerinin, açıktan koyuya olan renk yelpazesidir.
Sarı ve kırmızı birbirine kaynaştığında, turuncu tonlarını elde edersiniz.
Sarı ve mavi kaynaştığında ise yeşil tonlarını elde edersiniz ve makyajda , bu iki rengi ara rengi ile birlikde yumuşak bir geçişle uygulayabilirseniz, açık tende hoş görünür.
Mavi ve kırmızı kaynaştığında ise mora yakın tonları elde edersiniz ve soğuk cilt dediğimiz koyu ten renklerinde hoş görünür.
Siyah ve beyaz rengi ise, bu renkleri, açmak yada koyultmak için kullanabilirsiniz.
Sarı ve maviden elde ettiğiniz yeşil renge , ekleyeceğiniz kırmızı ile de renkleri kirleterek kuru yada ıslak toprak renklerini elde edersiniz, yani kahverengi den açık siyaha olan tonlar ortaya çıkar..
Bu nedenle ; kalıcı makyaj da, kaş uygulamasında kullanılan, organik kahverengiler; açılırken; kırmızıya , oranja, yada mora , yani baskın olan ana rengine doğru açılarak yok olur. Bunun önüne geçebilmek içinse, rengi blok kullanmak yerine, ışık ve gölge ile kırmak, solan rengin belirgin olmasını önler.

Sözünü ettiğim, makyaj kuralları, ana kurallar gibi görünse de;
6 milyar değişik insan yüzü olduğunu düşünürsek, bu kuralları sürekli bozacak, istisnai durumlar söz konusu dur.
Hani istisnalar kaideyi bozmaz diye bir söz vardır.
Bu sözü makyaj sanatı tanımaz:istisnalar çoğu zaman ne kural ne kaide bırakır.
Bu nedenle ben; makyajı görebilme sanatı olarak adlandırıyorum.
Neyi ön plana çıkarıp neyi arka plana iteceğinizi, görebilme ve uygulayabilme sanatı.
Ve tüm sanatlar gibi; bu görme bilincinde de, başarılı olabilmenin sırrı; teknik bilgiye ilaveten, konsantrasyon ve hissedebilmekte saklıdır.
Bu nedenle; Makyajı severek uygulayan bir çok kadın, genelde kendisi için doğru olanı, hisleriyle bulmuştur.uyguladığı makyaj; Profesyonel olduğunu düşünen, bir çok uzmanın, kurallarına göre yanlış diye yorumlansa da, kişinin hisleri ve sezgileri ile evrensel bilgiden aldığı, kendisine yakışan doğru makyajdır.
Bu profesyonel bilgilerimi sizinle paylaşırken ; hep istsinaların kuralları bozduğunu, önemli olanın görmek olduğunu, algıda yanılsama oluşturmanın önemini , sık sık vurgulamaya çalıştım.
Umarım , sözünü ettiğim kural gibi görünen değerleri, değiştirip kendinize göre uyarlayacak , görme bilincine ulaşmanıza da katkım olmuştur.

Must Read

The Secret to Your Company’s Financial Health is Very Important

Find people with high expectations and a low tolerance for excuses. They'll have higher expectations for you than you have for yourself. Don't flatter...

A Look at How Social Media & Mobile Gaming Can Increase Sales

Find people with high expectations and a low tolerance for excuses. They'll have higher expectations for you than you have for yourself. Don't flatter...

Boxtrade Lands $50 Million in Another New Funding Round with IBM

Find people with high expectations and a low tolerance for excuses. They'll have higher expectations for you than you have for yourself. Don't flatter...