Kalıcı Makyaj Yaptırmak veya Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Değerli KALICI MAKYAJ tüketicileri ve kalıcı makyaj uygulatmayı düşünen yada çevresinde konuyla ilgili eşi dostu olanlar ;
DİKKAT:
Son zamanlarda, kalıcı makyaja gösterdiğiniz, yoğun ilgi için, ben ve meslektaşlarım adına, teşekkür ederiz. Bu meslek popülerleşip, uygulama yapanlar çoğaldıkca, yaptırdığınız uygulamalarla ilgili, özelden gelen şikayetleriniz de artmaya başladı. Bende, bu şikayetleri azaltabilmek için, sizleri bilinçlendirecek / uyaracak bir yazı yazmaya , kendimi sorumlu ve borçlu hissettim. Ben; 38 yıl güzellik sektöründe çalışmış ve son 19 yılında sadece kalıcı makyaj da yoğunlaşmış bir usta olarak , üzerime düşeni yaparken, yorumları, ekleyecek bilgileri ve paylaşımları ile katkı sağlacak olan, tüm melektaşlarıma da şimdiden teşekkür ederim.
UYARILAR.
1-) Kalıcı makyaj yaptıracağınız kişinin, sizden önce yaptığı uygulamaların, iyileşmiş hallerini, mümkünse 6 ay 1 yıl sonraki hallerini, canlı görmeyi talep edin. Böylece, hem uygulanan kalıcı makyajın son durumunu, hem de uygulamayı yapan ustanın, sonrasında kişiye nasıl davrandığını da öğrenmiş olursunuz..
2-) İnternetten söylenen – bana gel, beni sev, en iyisi benim türkülerine, rağbet edip hemen randevu diye atlamayın lütfen. İyi bir ustanın, reklama ihtiyacı pek olmaz. İşi başından aşkındır zaten. Muhtemelen, daha önce yaptığı uygulamaların tavsiyeleri ile, yeterince doludur randevuları. ‘’ İyi usta, ona vereceğiniz para için işini yapan değil, zaten işini iyi yaptığı için arayıp bulduğunuz, emeğinin karşılığını ödediğiniz ustadır’’
3-) Aman diyeyim, adlarımızın , başına, sonuna , artist/ sanatçı , yazmamıza tav olup, koştur koştur çıkıp gelmeyin.. Yaptığımız iş; sanaatkarlık da dediğimiz, el mahareti isteyen ustalıktır ama bu beceri bizleri sanatçı yapmaz. Sanatçılık; bir şeyi, sıfırdan ele alıp , ilham ve yaratıcılık ruhunuda katarak, üretilen, kalıcı eserlerle olur. Müzik, resim, heykel, kitap da olduğu gibi.
4-) Her nasılsa, bir çok arkadaşımız 20 yıllık kalıcı makyajcı olduğunu söylüyor lakin ben 19 yıl önce başladığımda, adı geçen 4 usta vardı Türkiye de bilinen . Kalıcı makyajın ne demek olduğunu , müşteriye anlatmamız dahi , yarım saatimizi alırdı. Evet bu işte tecrübe önemlidir ama ben bu işi 20 yıldır yapıp, fazla önemsemeyen ve bu konuda kendini geliştirmeyen ustalarda gördüm,,, çok profesyonel eğitimler alıp, 6 ayda işinde ustalaşan, yetenekli gençlerde. Burada önemli olan kriter; kişinin aldığı eğitimin iyi olması kadar, bu mesleğe olan sevgisi, yeteneği, konsantrasyonu , iyi niyeti , kendini geliştirmeye olan azmi ve kendine , insana , işine olan saygısı ve özenidir.
5-) Microblaiding ve kıl tekniği kalıcı makyaj dan ayrı bir şey değil, kalıcı makyajın içindeki uygulama teknikleridir. Çok ince yapılan , Kıl tekniği, her cilt tipine, iklime ve yaşam şekline uygun değildir. Genelde soğuk iklimlerde ve gözenekleri sıkı cilt tiplerinde daha iyi sonuçlar alınır. Uzmanınızın, cilt tipinize göre, başka önerileri var ise, kulak verin lütfen. Kaldı ki ; fotoğraf makinesinin, çok yüksek çözünürlükle yakaladığı , o incecik işçilikleri, bizim çıplak gözümüz görmez ve mahrem mesafeden çizgilerin inceliği kalınlığı anlaşılmaz. Burada aslolan, cildinize uygun olarak seçilmiş olan renk ve ustanın makyaj bilgisi ile yüzünüze yakışacak olanı , tasarlayıp, önerebilmesi ve doğala en yakın formda uygulayabilmesidir.

6- Kalıcı makyaj eğitimlerimiz, iyi ustalardan alınmışsa ve kullandığımız malzeme, sağlığınıza uygun ise, uygulama maliyeti ve size yansıyan fiatı, haliyle yüksek olacaktır. 3-5 kuruşa kaşınızı yapmaya aday olanlara, şüpheyle yaklaşmalısınız.. Ya çırak dahi olamayacak birilerinden, teori ağırlıklı ucuz bir eğitim almıştır yada Kalıcı makyaj yapan birilerini izleyip, eğitim almaya gerek bile görmeden, cahil cesaretiyle – ne var bunu yapmaya diye atlayıp, sizlerde deneye deneye , öğrenmeyi de göze almıştır. Demem o ki; Nasıl pazardan 3 kuruşa aldığınız hırka ile vakko nun hırkasını aynı kefeye koymuyorsanız, her kalıcı makyaj yapan ustayı da, aynı kefeye koymayın lütfen.
7-) Doğru cilt tabakasında, usta bir elden çıkan, kalıcı makyaj uygulamasında; acı, şişme kanama, tutmama, gibi şeyler olmaz. Acı varsa; uzman cihazını doğru kullanmıyor, cildinizi yırtıyor yada kesiyordur. Şişme olduysa; cildinizi çok zorlamıştır. Kanama varsa, 2 sebep olabilir. Ya uzmanın önceden hesaplayamadığı bir sağlık sorununuz vardır ki bu durumda işlemin bırakılması gerekir ( devam etsede zaten tutmaz, kanama pigmenti geri atar) Yada , sözümona uzmanınız, çoktan cildinizdeki , yasak bölgeye girmiş, kılcal damarlarınızın üzerinde,pigmenti tutturacağım diye, tepim tepim tepiniyordur.Lütfen, kendinize eziyet etmeyi bırakın, Kalkın gidin ordan. O yapılan kaştan size hayır gelmez. Cildinizi yormadan uygulama yapılacak süre, kaşlarınızda 30 dk, (bazı cihazlarda 1 saat) gözlerde 10-20 dk dudaklarda 30 dk yı geçmemelidir. Fazlası ciltte lezyonlara sebep olur.
😎 İllede şu kaşı bu gözü istiyorum diye tutturmayın, uzmanın önerisine kulak verin.( Önerisi yoksa, hemen olur yapalım diyorsa, uzman falan değildir) Beğendiğiniz kaş göz dudak formu, çok güzel olabilir , çokta beğeniyorsunuzdur, belki elinizde bir resimde vardır. Lakin her kaş, her yüze olmaz. Olsada, komşunun kaşı gözü gibi olur. Ve filanca ünlünün kaşını yaptırmanız, size onun hayatını, yüzünü, güzelliğini getirmez.
9-) 3000 yıllık kadim ‘’SİMA İLMİ’’ diye bir ilim; kaşlarınızın, karakterinizi etkilediğini söyler. Küçük bir araştırma ile bu konuda bilgi sahibi olabilir, Seçeceğiniz bir kaş formu ile hem güzelleşip, hem karakterinize olumlu etkilerde bulunabilirsiniz.
10-) Şimdilik ilk akla gelenler bunlar. Sizlerden ricam, bu gönderiyi olabildiğince paylaşmanız ve bu vesile ile mağdurların azalmasına yardımcı olmanız. Ve bu yazıyı okuyan değerli melektaşlarım; önem verdiğiniz ve benim değinmeyi unuttuğum, başka uyarılarınız var ise ve yazarsanız benide tüketicimizide çok mutlu edersiniz..
SAĞLIKLI VE GÜZEL GÜNLERDE YAŞAYIN. Zehra Ayan / 12/11/2016

Must Read

The Secret to Your Company’s Financial Health is Very Important

Find people with high expectations and a low tolerance for excuses. They'll have higher expectations for you than you have for yourself. Don't flatter...

A Look at How Social Media & Mobile Gaming Can Increase Sales

Find people with high expectations and a low tolerance for excuses. They'll have higher expectations for you than you have for yourself. Don't flatter...

Boxtrade Lands $50 Million in Another New Funding Round with IBM

Find people with high expectations and a low tolerance for excuses. They'll have higher expectations for you than you have for yourself. Don't flatter...